V přírodní medicíně
je
síla

Hrdličkova medicína

Košík

Fakta o kombuše, čajové houbě

Úvodní prohlášení

Jsme nadšenými pěstiteli i uživateli kombuchy. Je nutné to uvést ihned na začátku, protože níže uvedené informace mohou někomu přijít jako kritika a odmítnutí kombuchy – není to pravda. Jen zveřejňujeme informace, které pocházejí z více jak 1200 chemických analýz a které ukazují jak příroda pracuje „jinak“.
Kombucha

Co to je kombucha / kombuchový nápoj

Kombucha je zjednodušeně řečeno směs bakterií a kvasinek, které v průběhu kvašení cukrů vyrábějí tělu prospěšné látky. V průběhu fermentace se tvoří šedo-bílá hmota, které se lidově říká houba. Ta slouží k zakládání dalších fermentačních nádob a má životnost cca 2-3 měsíce.

Jak důležitý je obsah látek v kombuchovém nápoji

Není ani tak podstatné jak výjimečné látky obsahuje, ale v jakých kombinacích. Mějme na paměti, že příroda funguje lépe jak člověk-vědec. Kombuchový nápoj je přírodou postavená směs pro život potřebných látek. Pokud jednu z těchto látek oddělíte a dáte do tabletky, již bude fungovat jinak a to zpravidla méně prospěšně.
Malý příklad:
ve výzkumu přírodních karotenoidů byl zjištěn jejich pozitivní vliv na zdraví. Proto byl jeden z nich (beta-karoten) oddělen a je prodávaný v tabletkách. Některé méně zveřejňované studie ukazují, že tyto tabletky zdraví poškozují. Co se stalo? Bylo narušeno synergické působení více látek, které se například v zelenině běžně vyskytují, ale v tabletě ne.

Fakta o kombuše

Kombucha rychle vyléčí „cokoli“.

Na internetu i v knihách se lze dozvědět o léčivých vlastnostech kombuchy na různá onemocnění. Tyto zprávy vedou mnoho lidí k nadšenému užívání a posléze často ke zklamání. Smysl má jen dlouhodobé, spíše celoživotní užívání. Pak se mohou účinky a prospěch nápoje projevit.

Kombucha je bohatá na vitamíny skupiny B.

Není to pravda. Kombucha obsahuje velmi malá množství těchto vitamínů a to na hranici měřitelnosti. To samozřejmě neznamená, že je tělo nedokáže využít lépe než z tabletek nebo jiných lidskou rukou připravených preparátů.

Kombucha obsahuje kyselinu glukuronovou.

Kyselina glukuronová dokáže na sebe vázat látky, které jsou obtížně rozpustné ve vodě a poté je vyloučit z těla ven. Je to silný detoxikační prostředek. Na základě analýzy více jak tisíce vzorků bylo zjištěno, že tuto látku kombucha neobsahuje.

Kombucha obsahuje heparin.

Heparin je polysacharid s vlivem na krevní srážlivost a je to další látka, která nebyla v kombuše nalezena.

Kombucha obsahuje chondroitin sulfát.

Chondroitin sulfát je polysacharid, který se velmi často používá k obnově poškozené chrupavky kloubů. Také není součástí kombuchového čaje.

Kombucha má antibiotické účinky.

Toto je vyvráceno praktickými zkouškami v laboratorních podmínkách. Standardně vyráběné kombuchové čaje nemají antibiotické účinky. Jistý účinek byl zaznamenán u kombuchy vyrobené v silném nálevu s více 35 g fermentovaného čaje na litr nálevu (silná chuť brání pití). Má se za to, že účinnými látkami byly katechiny. Antibiotický vliv na candidu albicans kombucha nemá.

Kombucha z černého/zeleného čaje obsahuje mnoho kofeinu.

V průběhu fermentace dochází k postupnému odbourávání kofeinu. Po 14 dnech fermentace klesne o cca 25%.

Tipy pro pěstování

Jak zvýšit množství prospěšné kyseliny mléčné.

Kombinací černého čaje a melasy dovoluje kombuše vyrobit vysoké množství L-kyseliny mléčné.

Co udělat, když je nálev moc kyselý.

Smíchejte 1:1 váhových jednotek kvalitního medu a kombuchového octa (čím kyselejší tím lepší). Získáte tzv.

Oxymel. Pokud nádobu necháte stát, fermentace bude pokračovat. Oxymel funguje především na rozpouštění hlenů horních cest dýchacích nebo jako osvěžující nápoj.

Jak udělat z kombuchy multiminerál.

Do nálevu lze přidávat různé živiny, které bakterie a kvasinky zpracují do lépe biologicky dostupné formy. Nálev lze obohacovat o hořčík, draslík, vitamín C atd. Nejlepší je do nálevu přidávat přírodní produkty jako je melasa, mumio, bylinné čaje …

A na závěr recept na přípravu kombuchy pro 1 litr nálevu:

80-100 g cukru
4,4 g černého čaje
cca 10% původního nápoje pro nastartování fermentace
Lze použít i hnědý třtinový cukr, bylinkové čaje a směsi. Určitý podíl černého čaje je ale nezbytný. Obsahuje látky, které kombucha ke svému růstu vyžaduje. Jedná se především o puriny a dusík. Hnědý třtinový cukr je diskutabilní záležitost. Je totiž zpravidla kontaminován herbicidy.
Připravený sladký čaj se nechá při pokojové teplotě cca 7 až 11 dní fermentovat. Poté se slije a muže se pít. Pokud je nálev ještě moc sladký, nechá se proces fermentace probíhat ještě několik dnů.

Co si dalšího přečíst?

Koronavirus – praktický pohled

Úvod Následující text, stejně jako všechny ostatní návody, jsou moje poznámky pro mě, abych nezapomněl.  Pokud je chcete použít, je to vaše volba. Všechny informace jsou výsledkem mého bádání, pokusů a dlouhodobého zkoušení.

Podrobnosti