V přírodní medicíně
je
síla

Hrdličkova medicína

Košík

Vitamín C – příprava a užívání

Nenechte se odradit

Vitamín C je velmi silný pomocník pro zdraví pokud víte, jak jej správně používat a dávkovat. Naučíme vás přípravu ph neutrálního vitamínu C, konkrétně askorbanu sodného, který je vhodný i pro děti.

Mediální klamání

Lékárny jsou plné nefunkčních tobolek s postupným uvolňováním vitamínu C. Ano, nefunkčních, čtete správně. Jedná se jen o marketingový tah, jak prodávat vitamín C za více peněz. Na tuto skutečnost jsme byli upozorněni lékaři, kteří se zabývají stejnou problematikou jako my. Oni o tom nahlas mluvit zatím nesmí, my ano. Studie, které měly prokázat blahodárný vliv postupného uvolňování vitamínu C do organismu, byly velikým zklamáním. Faktem je, že postupné uvolňování znemožňuje léčebné použití tohoto vitamínu a má průměrné 50% vstřebávání. Pokud tedy vezmete tabletku s obsahem 1000 mg, do vašeho organismu se dostane v průměru jen 500 mg.

Druhy vitamínu C

Nenechte se oklamat, že jen přírodní je ten správný. Nebo jen vitamín C ze šípku má účinek. Prodejci tabletek používají mnoho metod jak prodat.
Vždy se bude jednat o kyselinu askorbovou, která může mít několik druhů chemické čistoty. V drogerii a lékárnách většinou koupíte kvalitu potravinářskou. Je také nejlevnější.
Ve speciálních obchodech lze zakoupit kvalitu farmaceutickou nebo p.a. (pro vzorky). Pokud máte tu možnost, dejte přednost farmaceutické kvalitě.

Sloučeniny vitamínu C

Pokud se kyselina askorbová naváže na hořčík, vápník nebo např. sodík, získává úplně nové kvalitativní vlastnosti a zpravidla i vyšší biologickou dostupnost. Vyjmenované prvky jsou zásadité a tak tyto chemické vazby vitamínu C nepřekyselují organismus.

Askorban sodný – návod na výrobu

Vznikne sloučením kyseliny askorbové (vitamínu C) a hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) v hmotnostním poměru
2:1. Při doplnění vody vznikne bouřlivá šumící reakce na jejímž konci je chutný nápoj, který nepoškozuje zubní sklovinu.
Jedlou sodu používejte jen v lékopisné kvalitě!

Příklad přípravy:

Pokud vážíte 80 kg, léčebné dávkování začíná od 8 g kyseliny askorbové + 4 g jedlé sody + sklenice vody = askorban sodný tj. ph neutrální forma vitamínu C.
Začněte s polovičním množstvím, což je v tomto příkladu 4 g kyseliny askorbové + 2 g jedlé sody + sklenice vody (cca 200 ml).
Výsledný produkt se nechá vyšumět, aby se rozpustily všechny ingredience a poté se vypije.

Užívání:

Vitamín C se vylučuje v průběhu 2 až 3 hodin. Dobu vstřebávání / vylučování lze prodloužit užitím po jídle.

Zvýšení účinnosti

Pokud je vitamín C užíván spolu s bioaktivními látkami, které se nachází v ovoci nebo zelenině, zvyšuje se biologická aktivita vitamínu C až 25x.

Dávkování:

Máme léty vyzkoušeno, že pokud se užívá dlouhodobě minimálně 3-4 gramy na den (rozdělených i do několika dávek), vyhýbají se lidem všechny nemoci z nachlazení, nebo mají tak lehký průběh, že je nelze považovat za nemoc. Obecně platí, že léčebná dávka začíná na 100 mg vitamínu C na 1 kg hmotnosti. U člověka, který váží 70 kg, bude tato léčebná dávka začínat na 7g/den (rozdělených do několika dávek).
Potřeby organizmu se neustále mění. Na začátku dodávání vitamínu C může být metabolizováno 10g i více bez příznaků předávkování.
Ph neutrální vitamín C lze s úspěchem používat i u malých dětí. Máme pozitivní zkušenosti s užíváním od cca 2 let věku dítěte. Při podávání dětem, dbejte na kvalitu vstupních surovin!

Lipozomální vitamín C

Jedná se o zatím nejúčinnější známou aplikaci vitamínu C. Lze s ní docílit i účinku, jako kdyby byl vitamín C dodáván nitrožilně. Je vhodný pro pravidelné užívání v případě prevence i léčby mnoha těžkých onemocnění.

Projevy předávkování

Pokud jednorázově přijmete více vitamínu C než je váš organismus schopen zpracovat, projeví se to zpravidla průjmem. Dalším projevem, ale méně častým je kopřivka nebo zčervenání v okolí kloubů se slabým svěděním. Obojí je snaha organismu o rychlé vyloučení přebytků vitamínu C.
Naše zkušenost ukazuje, že pokud užíváte čistou kyselinu askorbovou např. v želatinových tobolkách, je bezpečná jednorázová dávka, která nevyvolá průjem do 1200 mg. Další stejně velikou dávku můžete vzít za cca 3 hodiny. Pokud budete užívat askorban sodný, toto množství je významně vyšší. Budete to muset vyzkoušet, ale je jisté, že jednorázová dávka 3000 mg vám nezpůsobí příznak předávkování v podobě průjmu. Běžně lze v preventivním dávkování užívat dávky okolo 5000 mg pro dospělého jedince.

Některá důležitá fakta

– vitamín C lze použít jako bezpečné antihismatikum
– vysoké dávky vitamínu C se používají jako protijed při různých otravách
– vitamín C má přímý vliv na kosti a chrupavky
– nemoci srdce a cév v pokročilém věku jsou velmi často způsobeny dlouhodobým nedostatkem vitamínu C
– od 3 g/den vitamínu C se začínají detoxikovat a regenerovat játra

Rychlé zdroje vstupních surovin

Pokud chcete začít co nejrychleji, tak nejdostupnější vitamín C v prášku zakoupíte v DM drogerii. Podle ceny, která se pohybuje okolo 60 Kč za 100 gramů, se jedná zřejmě o potravinářskou kvalitu (na obale je označena kvalita farmaceutická). S jedlou sodou (hydrogenuhličitan sodný) je to horší. Většina nabízených balení obsahuje soli hliníku a to i ty prodávané v lékárnách. Tato přísada se do jedlé sody přidává jako prostředek proti hrudkovatění a není dobré ji pravidelně do svého těla dodávat. Na internetu lze dohledat i prodejce, kteří nabízí jedlou sodu bez hliníkových solí např. Fichema.

Nezodpovězené otázky

Již jsme viděli mnoho případů lidí a celých rodin, kde je doložitelná vyšší metabolizace (potřeba) vitamínu C než u zbytku populace. Pokud není zajištěna, dochází vždy k rozvoji podobných nemocí, které se obecně považují za dědičné. Náš názor je, že nejsou dědičné konkrétní choroby, ale zvýšená metabolizace (potřeba) vitamínu C. Viděli jsme tuto poruchu zatím jen u lidí se slovanskými kořeny.

Co si dalšího přečíst?

Tři neobyčejné jarní bylinky

Na jaře nám příroda každý rok připravuje ve správný čas ty správné bylinky, které když o nich víme, můžeme využít ve svůj prospěch. V tomto přehledu popíšeme tři neprávem přehlížené. Bylinka č.1: KOPŘIVA

Podrobnosti

Hořec žlutý – nedoceněný zázrak

Co je hořec žlutý? Jedná se o velmi užitečnou bylinku, která je u nás chráněná a roste na loukách. Latinsky se jmenuje Gentiana lutea.  Jaké má kořen hořce žlutého účinky zajišťuje lepší asimilaci živin

Podrobnosti