Vitamín C – příprava a užívání

Nenechte se odradit

Vitamín C je velmi silný pomocník pro zdraví pokud víte, jak jej správně používat a dávkovat. Naučíme vás přípravu ph neutrálního vitamínu C, konkrétně askorbanu sodného, který je vhodný i pro děti.

Mediální klamání

Lékárny jsou plné nefunkčních tobolek s postupným uvolňováním vitamínu C. Ano, nefunkčních, čtete správně. Jedná se jen o marketingový tah, jak prodávat vitamín C za více peněz. Na tuto skutečnost jsme byli upozorněni lékaři, kteří se zabývají stejnou problematikou jako my. Oni o tom nahlas mluvit zatím nesmí, my ano. Studie, které měly prokázat blahodárný vliv postupného uvolňování vitamínu C do organismu, byly velikým zklamáním. Faktem je, že postupné uvolňování znemožňuje léčebné použití tohoto vitamínu a má průměrné 50% vstřebávání. Pokud tedy vezmete tabletku s obsahem 1000 mg, do vašeho organismu se dostane v průměru jen 500 mg.

Druhy vitamínu C

Nenechte se oklamat, že jen přírodní je ten správný. Nebo jen vitamín C ze šípku má účinek. Prodejci tabletek používají mnoho metod jak prodat.
Vždy se bude jednat o kyselinu askorbovou, která může mít několik druhů chemické čistoty. V drogerii a lékárnách většinou koupíte kvalitu potravinářskou. Je také nejlevnější.
Ve speciálních obchodech lze zakoupit kvalitu farmaceutickou nebo p.a. (pro vzorky). Pokud máte tu možnost, dejte přednost farmaceutické kvalitě.

Sloučeniny vitamínu C

Pokud se kyselina askorbová naváže na hořčík, vápník nebo např. sodík, získává úplně nové kvalitativní vlastnosti a zpravidla i vyšší biologickou dostupnost. Vyjmenované prvky jsou zásadité a tak tyto chemické vazby vitamínu C nepřekyselují organismus.

Askorban sodný – návod na výrobu

Vznikne sloučením kyseliny askorbové (vitamínu C) a hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody) v hmotnostním poměru
2:1. Při doplnění vody vznikne bouřlivá šumící reakce na jejímž konci je chutný nápoj, který nepoškozuje zubní sklovinu.
Jedlou sodu používejte jen v lékopisné kvalitě!

Příklad přípravy:

Pokud vážíte 80 kg, léčebné dávkování začíná od 8 g kyseliny askorbové + 4 g jedlé sody + sklenice vody = askorban sodný tj. ph neutrální forma vitamínu C.
Začněte s polovičním množstvím, což je v tomto příkladu 4 g kyseliny askorbové + 2 g jedlé sody + sklenice vody (cca 200 ml).
Výsledný produkt se nechá vyšumět, aby se rozpustily všechny ingredience a poté se vypije.

Užívání:

Vitamín C se vylučuje v průběhu 2 až 3 hodin. Dobu vstřebávání / vylučování lze prodloužit užitím po jídle.

Zvýšení účinnosti

Pokud je vitamín C užíván spolu s bioaktivními látkami, které se nachází v ovoci nebo zelenině, zvyšuje se biologická aktivita vitamínu C až 25x.

Dávkování:

Máme léty vyzkoušeno, že pokud se užívá dlouhodobě minimálně 3-4 gramy na den (rozdělených i do několika dávek), vyhýbají se lidem všechny nemoci z nachlazení, nebo mají tak lehký průběh, že je nelze považovat za nemoc. Obecně platí, že léčebná dávka začíná na 100 mg vitamínu C na 1 kg hmotnosti. U člověka, který váží 70 kg, bude tato léčebná dávka začínat na 7g/den (rozdělených do několika dávek).
Potřeby organizmu se neustále mění. Na začátku dodávání vitamínu C může být metabolizováno 10g i více bez příznaků předávkování.
Ph neutrální vitamín C lze s úspěchem používat i u malých dětí. Máme pozitivní zkušenosti s užíváním od cca 2 let věku dítěte. Při podávání dětem, dbejte na kvalitu vstupních surovin!

Lipozomální vitamín C

Jedná se o zatím nejúčinnější známou aplikaci vitamínu C. Lze s ní docílit i účinku, jako kdyby byl vitamín C dodáván nitrožilně. Je vhodný pro pravidelné užívání v případě prevence i léčby mnoha těžkých onemocnění.

Projevy předávkování

Pokud jednorázově přijmete více vitamínu C než je váš organismus schopen zpracovat, projeví se to zpravidla průjmem. Dalším projevem, ale méně častým je kopřivka nebo zčervenání v okolí kloubů se slabým svěděním. Obojí je snaha organismu o rychlé vyloučení přebytků vitamínu C.
Naše zkušenost ukazuje, že pokud užíváte čistou kyselinu askorbovou např. v želatinových tobolkách, je bezpečná jednorázová dávka, která nevyvolá průjem do 1200 mg. Další stejně velikou dávku můžete vzít za cca 3 hodiny. Pokud budete užívat askorban sodný, toto množství je významně vyšší. Budete to muset vyzkoušet, ale je jisté, že jednorázová dávka 3000 mg vám nezpůsobí příznak předávkování v podobě průjmu. Běžně lze v preventivním dávkování užívat dávky okolo 5000 mg pro dospělého jedince.

Některá důležitá fakta

– vitamín C lze použít jako bezpečné antihismatikum
– vysoké dávky vitamínu C se používají jako protijed při různých otravách
– vitamín C má přímý vliv na kosti a chrupavky
– nemoci srdce a cév v pokročilém věku jsou velmi často způsobeny dlouhodobým nedostatkem vitamínu C
– od 3 g/den vitamínu C se začínají detoxikovat a regenerovat játra

Rychlé zdroje vstupních surovin

Pokud chcete začít co nejrychleji, tak nejdostupnější vitamín C v prášku zakoupíte v DM drogerii. Podle ceny, která se pohybuje okolo 60 Kč za 100 gramů, se jedná zřejmě o potravinářskou kvalitu (na obale je označena kvalita farmaceutická). S jedlou sodou (hydrogenuhličitan sodný) je to horší. Většina nabízených balení obsahuje soli hliníku a to i ty prodávané v lékárnách. Tato přísada se do jedlé sody přidává jako prostředek proti hrudkovatění a není dobré ji pravidelně do svého těla dodávat. Na internetu lze dohledat i prodejce, kteří nabízí jedlou sodu bez hliníkových solí např. Fichema.

Nezodpovězené otázky

Již jsme viděli mnoho případů lidí a celých rodin, kde je doložitelná vyšší metabolizace (potřeba) vitamínu C než u zbytku populace. Pokud není zajištěna, dochází vždy k rozvoji podobných nemocí, které se obecně považují za dědičné. Náš názor je, že nejsou dědičné konkrétní choroby, ale zvýšená metabolizace (potřeba) vitamínu C. Viděli jsme tuto poruchu zatím jen u lidí se slovanskými kořeny.

Záruka
čerstvosti

výroba až po objednání

Záruka čistoty
vstupních surovin

destilovaná voda vlastní výroby, certifikovaná čistota kovů

Záruka
informovanosti

každý produkt má podrobný návod

Výhodné
poštovné

od 49 Kč nebo zdarma u objednávek nad 1990 Kč